Eric Hovan

 

 

2019 District 6 Championships

reported by Eric Hovan

 

 

District 6 AAA Doubles Championships held at Penn State-Altoona and the Gorilla House Gym on Wednesday May 1st

 

Round of 16

Oberlin/Giles (Dubois) def Adroja/Williams (Central Mountain) 7-5, 4-6, 10-5

Ferris/Irwin (Hollidaysburg) def Nichols/Wert (Mifflin County) 6-1, 6-0

L Knarr/N Knarr (Dubois) def Ream/Bennett (Mifflin County) 0-6, 7-5, 10-7

Xu/Patel (State College) def Talbot/Walker (Central Mountain) 6-0, 6-3

 

Quarterfinals

#1 seed Lloyd/Cagle (State College) def Oberlin/Giles 6-0, 6-0

#4 seed N Schimminger/M Schimminger (Altoona) def Ferris/Irwin 0-6, 6-3, 6-3

#3 seed Johnson/Rose (Hollidaysburg) def L Knarr/N Knarr 6-0, 6-1

#2 Seed Brandt/Rispoli (Altoona) def Xu/Patel 6-1, 6-4

 

Semi-finals

Lloyd/Cagle def N Schimminger/M Schimminger 6-0, 6-2

Brandt/Rispoli def Johnson/Rose 6-2, 6-4

AAA Championship Thursday at noon at Penn State Altoona

#1 seed Owen Lloyd/Drew Cagle (State College) vs #2 seed Jonah Brandt/Casey Rispoli (Altoona)

AA Championship Thursday at noon at Penn State Altoona

#3 seed Vignesh Elangovan/Tim Bodenschatz (Richland) vs #4 seed Zach Hemond/Max Lauver (Juniata)

 

 

District 6 AA Doubles championships held on Tuesday at Penn State Altoona and the Gorilla House Gym.

 

Round of 16
#1 seed Zitnay/Assad (Westmont) Bye
Coyle/Johnson (Bishop McCort) def Orr/Lewis (Tyrone) 6-2, 7-5
#4 seed Hemond/Lauver (Juniata) def Swope/Baker (Central Cambria) 6-3, 6-1
Patrick/Mantini (Richland) def Fiore/Wang (Bishop Guilfoyle) 6-1, 6-0
Hunt/Tsikalas (Central Cambria) def Long/Claycomb (Westmont) 6-4, 6-1
#3 seed Elanovan/Bodenschatz (Richland) def Knect/Yost (Bishop McCort) 6-1, 6-1
Hazard/Mianulli (Juniata) def Irvin/Brooks (Tyrone) 6-4, 6-2
#2 seed Perow/Pelky (Huntingdon) def Stienbugl/Consiglio (Bishop Guilfoyle) 6-0, 6-0


Quarterfinals
Zitnay/Assad def Coyle/Johnson 6-0, 6-4
Hemond/Lauver def Patrick/Mantini 6-0, 6-1
Elangovan/Bodenschatz def Hunt/Tskialas 6-1, 6-1
Perow/Pelky def Hazard/Mianulli 7-5, 3-6, 6-2
Semi-finals
Hemond/Lauver def Zitnay/Assad 6-1, 3-6, 6-3
Elangovan/Bodenschatz def Perow/Pelky 6-7, 7-6, 6-4
Championship at noon Penn State-Altoona
#3 seed Vignesh Elangovan/Tim Bodenschatz (Richland) vs #4 seed Zach Hemond/Max Lauver (Juniata)
 

 

District 6 AAA Singles Tournament held Wednesday (4/24/19) at Penn State Altoona

Round of 16

Gavyn Walker (Central Mountain) def Collin Bennett (Mifflin County) 6-2, 6-2
Jimmy Oberlin (Dubois) def Casey Rispoli (Altoona) 7-5, 0-6, 6-2
Morgan Talbot (Central Mountain) def Corey Giles (Dubois) 2-6, 6-4, 6-4
Anthony Martinelli (Hollidaysburg) def Gavin Ream (Mifflin County) 6-2, 6-2
Quarterfinals
#1 seed Rami Alkhafaji (Hollidaysburg) def Walker 6-1, 6-0
#4 seed Drew Cagle (State College) def Oberlin 6-1, 6-0
#3 seed Jonah Brandt (Altoona) def Talbot 6-0, 6-2
#2 seed Owen Lloyd (State College) def Martinelli 6-0, 6-0


Semifinals
Alkhafaji def Cagle 6-2, 6-2
Lloyd def Brandt 6-0, 6-2
AAA Finals Thursday at noon at Penn State Altoona
#1 seed Rami Alkhafaji (Hollidaysburg) vs #2 seed Owen Lloyd (State College)
AA Finals Thursday at noon at Penn State Altoona
#1 seed Ryne Talko (Bishop Guilfoyle) vs #2 seed Bruce Perow (Huntingdon)
 

 

 

 

The following are the results from the District 6 AA Boys Tennis Singles Championships

held at Penn State-Altoona and the Gorilla House Gym. (reported by Eric Hovan)

 

Round of 16

#1 seed Ryan Talko (Bishop Guilfoyle) vs Bye

Max Lauver (Juniata) def David Assad (Westmont) 6-4, 6-1

Dalton Baker (Central Cambria) def Noah Irvin (Tyrone) 4-6, 6-0, 6-2

Taran Pelky (Huntingdon) def Nick Patrick (Richland) 6-2, 7-5

Zach Hemond (Juniata) def Tim Bodenschatz (Richland) 6-4, 6-0

#3 seed Miles Zitnay (Westmont) def Alex Brisko (Bishop McCort) 6-0, 6-0

Caden Brooks (Tyrone) def Sam Swope (Central Cambria) 6-2, 6-3

#2 seed Bruce Perow (Huntingdon) def Connor Coyle (Bishop McCort) 6-1, 6-3

 

Quarterfinals

Talko def Lauver 6-2 ,6-0

Baker def Pelky 6-2, 6-7, 6-2

Zitnay def Hemond 6-4, 7-5

Perow def Brooks 6-2, 6-3

Semifinals

Talko def Baker 6-0, 6-1

Perow def Zitnay 6-1, 3-6, 6-3


 

 

Information

Class AA    Class AAA      Ladder-Up Form

 

 

 

 

 

 

 

The following are the scores from the District 6 AAA Doubles Championships held on Wednesday October 10th

at Penn State Altoona. 


 

Round of 16

Alexis Strouse/Alexa Zartman (Dubois) def Sky Curry/Olivia Khaley (Mifflin County) 6-1, 6-0

Eve Hogan/Emma Skelley (Altoona) def Marissa Xu/Amelia Dodoo (State College) 6-2, 6-2

Alaina Heberling/Jessica Askey (Dubois) def Amanda Foltz/Alexis Maxwell (Mifflin County) 7-5, 6-2

Alycia Auerbeck/Samantha Betar (Hollidaysburg)def Olivia Anastos/Kati Kwiatek (Central Mountain) 6-1, 6-2


 

Quarterfinals

#1 Seed Payton Ruggery/Paige Jodon (Hollidaysburg) def Strouse/Zartman 6-1, 6-2

#4 Seed Kendall McCluskey/Natalie Brown (Central Mountain) def Hogan/Skelley 6-3, 7-5

#3 seed Alese Rinker/Zoe Wilson (Altoona) def Heberling/Askey 6-2, 6-2

#2 seed Kelly Vanden/Catelyn Janac (State College) def Auerbeck/Betar 3-6, 6-1, 6-1


 

Semi-finals

Jodon/Ruggery def McCluskey/Brown 6-3, 6-3

Vanden/Janac def Rinker/Wilson 6-3, 7-5

 

Championship Match

AAA Doubles Finals

Kelly Vanden/Catelyn Janac (State College) def Payton Ruggery/Paige Jodon (Hollidaysburg) 7-5, 6-3

 

AA Doubles Finals

Olivia Ratchford/Emma Ratchford (Central Cambria) def Abby Majercsik/Lindsey Pullin (Westmont) 7-5, 6-0

 


 

AAA Final: #1 seed Payton Ruggery/Paige Jodon (Hollidaysburg) vs #2 seed Kelly Vanden/Catelyn Janac (State College)


 

AA Final #1 seed Olivia Ratchford/Emma Ratchford (Central Cambria) vs #3 seed Lindsey Pullin/Abby Majercsik (Westmont)


 

 

Pairings for the District 6 AA Doubles Championships @ Penn State Altoona on October 9 and 11.

 

Seeded Teams

1.       Emma Ratchford/Olivia Ratchford (Central Cambria)

2.       Winnie Grot/Ava McCracken (Tyrone)

3.       Lindsey Pullin/Abby Majercsik (Westmont)

4.       Erin Talko/Sarah Manna (Bishop Guilfoyle)

5.       Maria Farabaugh/Corinne Mankovich (Central Cambria)

 

The following are the pairings for the District 6 AA Doubles Championships to be held at Penn State Altoona on October 9 and 11.

 

 1st Round Matchups

Logan Bethmann/Katie Fresch (Richland) def Kate Isenberg/Leah Gruss (Bishop McCort) 6-3, 6-2

Emily Pollino/Tara Vatavuk (Bishop McCort) def Paige Giebfried/Brooke Fetterman (Richland)  3-6, 7-6, 10-6

Liv Vlasak/Caroline Sliver (Huntingdon) def Victor McElheny/Marisa Hooper (Bishop Guilfoyle) 6-4, 6-0

 

Round of 16

Emma Ratchford/Olivia Ratchford (Central Cambria) def  Bethman/Fresch 6-0, 6-0

Gracie Ray/Macie Poborski (Forest Hills) def Kate Knapp/Emily Knapp (Johnstown) 6-0, 6-0

Erin Talko/Sarah Manna (Bishop Guilfoyle) def  Sydney Podrebarac/Melanie Hong (Westmont) 6-4, 6-3

Kierra Mountain/Lindsey Kensinger (Central) def  Megan Tepsic/Olivia Reese (Tyrone) 6-0, 6-0

Maria Farabaugh/Corinne Mankovich (Central Cambria) def Jenna Horner/Rorrie Miller (Johnstown) 6-0, 6-0

Lindsey Pullin/Abby Majercsik (Westmont) def Pollino/Vatavuk 6-1, 6-0

Aleah Truman/Allison Brooks (Central) def Alyssa Penrod/Avery Cummings (Forest Hills) 6-2, 6-0

Winnie Grot/Ava McCracken (Tyrone) def  Vlasak/Sliver 6-3, 6-1

 

Quarterfinals

Ratchford/Ratchford def Ray/Poborski 6-0, 6-1

Mountain/Kensinger def Talko/Manna 6-3, 4-6, 7-5

Pullin/Majercsik def Farabaugh/Mankovich 6-3, 6-4

Grot/McCracken def Truman/Brooks 6-2, 6-1

Semi-finals

Ratchford/Ratchford def Mountain/Kensinger 6-1, 6-0

Pullin/Majercsik def Grot/McCracken 6-2, 6-1

Championship Match

#1 Seed Olivia Ratchford/Emma Ratchford (Central Cambria) vs #3 seed Lindsey Pullin/Abby Majercsik (Westmont)

*****************************************************************************************************************************

The following are the results from the District 6 AAA Singles Championships held at Penn State Altoona on October 3, 2018. 

 Round of 16

Kendall McCluskey (Central Mountain) def Emma Skelley (Altoona) 7-6, 6-4

Alaina Heberling (Dubois) def Alexis Maxwell (Mifflin County)6-2, 6-1

Alexis Strouse (Dubois) def Carolina Carpenetti (Central Mountain) 6-2, 6-2

Catelyn Janac (State College) def Amanda Foltz (Mifflin County)  6-1, 6-0

 

Quarterfinals

#1 seed Kelly Vanden (State College) def McCluskey 6-2, 6-3

#3 seed Payton Ruggery (Hollidaysburg) def Heberling 6-0, 6-3

Strouse  def #4 seed Alese Rinker (Altoona) 6-4, 6-1

#2 Seed Jenee Delereme (Hollidaysburg) def Janac 6-2, 6-2

 

Semi-finals

Vanden def Ruggery 6-2, 6-2

Delereme def Strouse 6-3, 6-2

 

Championship Match at 12:30PM at Penn State Altoona

#1 seed Kelly Vanden (State College) vs #2 seed Jenee Delereme (Hollidaysburg)

 

AA Championship Match at 12:30 at Penn State Altoona

#1 seed Alyssa Kush (Westmont) def #2 seed Olivia Ratchford (Central Cambria) 6-2, 6-0

 

 

District 6 AA Singles Championships Pairings to be Held on October 2 and 4 at Penn State's Altoona Campus. 
          (Courtesy Eric Hovan) 

The following are the results for the District 6 AA Singles Championships held at Penn State-Altoona on October 2nd.  For more information contact Eric Hovan at 932-9514

 

First Round Matches

Ava McCracken (Tyrone) def Liv Vlasek (Huntingdon) 7-5, 3-6, 10-7

Kierra Mountain (Central) def Rorrie Miller (Johnstown) 6-0, 6-1 

Paige Giebfried (Richland) def Erika Seitz (Bishop McCort) 2-6, 6-0, 13-11

Lindsey Kensinger (Central) def Macie Poborski (Forest Hills) 6-3, 6-4

 

Round of 16

Alyssa Kush (Westmont) def McCracken 6-0, 6-0

Hayley Sweeney (Richland) def  Gracie Ray (Forest Hills) 6-3, 6-1

Mountain def Erin Talko (Bishop Guilfoyle) 6-1, 6-7, 10-7

Maria Farabaugh (Central Cambria) def Elizabeth Sprinz (Bishop McCort) 6-0, 6-0

Lindsey Pullin (Westmont) def  Jenna Horner (Johnstown) 6-0, 6-0

Winnie Grot (Tyrone) def Giebfried 6-2, 6-1

Sarah Manna (Bishop Guilfoyle) def Caroline Sliver (Huntingdon) 6-0, 6-2

Olivia Ratchford (Central Cambria) def  Poborski 6-0, 6-1

 

Quarterfinals

Kush def Sweeney 6-0, 6-0

Farabaugh def Mountain 4-6, 7-5, 6-1

Grot def Pullin 4-6, 6-1, 7-6

Ratchford def Manna 6-0, 6-0

 

Semifinals

Kush def Farabaugh 6-0, 6-0

Ratchford def Grot 6-2, 6-1

 

Championship Match Thursday at noon at Penn State-Altoona

#2 seed Jenee Delereme (Hollidaysburg) def #1 seed Kelly Vanden (State College) 6-3, 6-4

 

Girls' Class AA Information Forms

Girls' Class AAA Information Forms

Girls' Team Ladder 2018


PIAA State Championships BRACKETS

 

District 6 Tennis Championships held at the Leopold Rec Center on the campus of Altoona Area High School on Thursday 5/3/18

2A Doubles
AA final Paul Lemaire/Ethan Vipond (Tyrone) def Cole Kazmierczyk/
Bobby Murtha (Richland) 3-6, 7-6 (5), 6-4
.. 3A Doubles
AAA Final Owen Lloyd/Drew Cagle (State College) def Rami Alkhafaji/
Anthony Menard (State College) 7-5, 6-3
     
   
  2A Boys'
AA Singles Final Adam Kush (Westmont) def Ryne Talko (Bishop Guilfoyle) 6-0, 6-0
3sboy single
AAA Final  Nick Vanden (State College) def Rami Alkhafaji (Hollidaysburg) 4-6, 6-3, 6-4
     
 

District 6 AAA Doubles Championships held at the Leopold Rec Center in Altoona on Wednesday. 
The finals in the AA and AAA championships will be held at noon tomorrow

Bracket AAA
AA Final Bobby Murtha/Cole Kazmierczyk (Richland) vs Paul Lemaire/Ethan Vipond (Tyrone)
AAA Final Anthony Menard/Rami Alkhafaji (Hollidaysburg) vs Owen Lloyd/Drew Cagle (State College) 





AA Doubles Results 5/1/18       (thanks to Eric Hovan)
results from the District 6 AA Doubles Championships played at the Leopold Rec Center in Altoona on Tuesday. 
The championship will be played on Thursday at noon at the Leopold Rec Center on the campus of Altoona Area High School.


Results from 4/25/18 District 6 AAA Singles Championships held at the Gorilla House Gym in Altoona. 

The championship matches will be played tomorrow in Altoona at the Leopold Rec Center on the campus of Altoona Area High School. 


AA Singles Final
Adam Kush (Westmont) vs Ryne Talko (Bishop Guilfoyle) Noon

AAA Singles Final
Nick Vanden (State College) vs Rami Alkhafaji (Hollidaysburg) 10AM

 

 

 

 

District 6 AA Singles' Results  (thanks to Eric Hovan)

 

The championship match is Thursday April 26th at noon.  For more information call Eric Hovan at 932-9514

 

 

 

District AA Girls Doubles Brackets- Oct 13

 

The following are the results from the District 6 AAA Doubles championship held Friday at Procare Health and Fitness and the Summit Tennis and Athletic Club.

Quarterfinals
Ashli Livermore/Lauren Lucas (Altoona) def Rachel Sackett/Rani Chapla (Central Mountain) 6-0, 6-0
Shannon Lachman/Gitanjali Bhushan (State College) def Alyssa Kustenbauder/Nur Cardakli (Hollidaysburg) 6-4, 6-7, 6-3
Suzie Ellis/Marissa Lanzel (Hollidaysburg) def Sarah Plessinger/Lauren Bennett (Central Mountain) 6-0, 6-0
Cara Rangaswamy/Nicole Benincasa (State College) def Sarah Seidel/Emilee Hollingsworth (Altoona) 6-2, 6-0

Semifinals
Livermore/Lucas def Lachman/Bhushan 6-4, 6-3
Rangaswamy/Benincasa def Ellis/Lanzel 6-3, 6-0

Finals Saturday at 11AM at Procare Health and Fitness
Ashli Livermore/Lauren Lucas (Altoona) vs Cara Rangaswamy/Nicole Benincasa (State College) 

--------------------------------------

The following are the results for the District 6 AA Doubles Championship held at Procare Health and Fitness and Summit Tennis & Athletic Club. For more information, call tournament director Eric Hovan at 932-9514

1st Round

Halee Karashin/Taryn Kramer (Bishop McCort) def Kari Felisberto/Vanessa McElroy (Huntingdon)6-2, 6-2

Emily Tompkins/Keturah Weaver (Tyrone) def Shannon Murphy/Bridget Rea (Bishop Guilfoyle) 6-4, 3-6, 12-10

Round of 16

Brittany Carney/Hannah Gleason (Westmont) def Karashin/Kramer 6-2, 6-3

Sarah Shanoudy/Allie Bearer (Bishop Guilfoyle) def Anastasi Hollen/Kelly Moore (Tyrone) 4-6, 6-2, 6-4

Hannah Lushko/Juhee Patel (Richland) def Kendra Slis/Rebecca Zajdel (Johnstown) 6-1, 6-3

Becky Stern/Hannah Stern (Central) def Maggie Long/Kayla Makin (Forest Hills) 6-4, 6-2

Alicia Wolfhope/Emily Goldyn (Forest Hills) def Aaren Sellers/Allie Port (Huntingdon)6-3, 6-0

Heather Park/Sarah Smith (Central) def Rebecca Price/Lisa Vatavuk (Bishop McCort)6-2, 6-3

Kylie Truscello/Sophie Noonan (Westmont) def Abbey Augustine/Ally Simunic (Richland) 6-0, 6-0

Clare Svirsko/Isabella Cacicia (Johnstown) def Tompkins/Weaver 6-3, 6-2

Quarterfinals

Carney/Gleason def Shanoudy/Bearer 6-2, 6-1

Lushko/Patel def B Stern/H Stern 7-5, 6-4

Park/Smith def Wolfhope/Goldyn 5-7,6-4, 7-5

Truscello/Noonan def Svirsko/Cacicia 4-6,7-6, 6-4

Semi-finals

Carney/Gleason def Lushko/Patel 6-3, 6-2

Truscello/Noonan def Park/Smith 7-6, 7-3

Finals

Saturday at Westmont High School at 11AM

#1 Seed Brittany Carney/Hannah Gleason (Westmont) vs unseeded Kylie Truscello/Sophie Noonan (Westmont)


 

============

The following are the results from the AA District 6 Tennis Tournament held at the Leopold Rec Center.  For more information call tournament director Eric Hovan at 932-9514

The following are the results from the District 6 AAA Singles Championships held Friday at the Leopold Rec Center on the campus of Altoona Area High School.  For more information, please call tournament director Eric Hovan at 932-9514

AA Final

Song Lu (Bishop McCort) def Brittany Carney (Westmont) 6-2, 6-1

AAA Finals
Mariah Turiano (Hollidaysburg) def Ashli Livermore (Altoona) 6-2, 6-3

====================================================

 

1st Round
Ashli Livermore (Altoona) def Sarah Plessinger (Central Mountain) 6-0, 6-0
Nicole Benincasa (State College) def Marissa Lanzel (Hollidaysburg) 2-6, 6-2, 6-3
Lauren Lucas (Altoona) def Rachel Sackett (Central Mountain) 6-0, 6-1
Mariah Turiano (Hollidaysburg) def Cara Rangaswamy (State College) 6-4, 6-1

Semifinals
Livermore def Benincasa 6-1, 6-0
Turiano def Lucas 6-3, 6-1

AAA Finals Saturday at 10AM
#1 seed Ashli Livermore (Altoona) vs #2 seed Mariah Turiano (Hollidaysburg)

AA Finals Saturday at 10AM
#1 seed Song Lu (Bishop McCort) vs #2 seed Brittany Carney (Westmont)

1st Round
Alicia Wolfhope (Forest Hills) def Kari Felisberto(Huntingdon) 6-2, 6-0
Allison Jensen (Bishop Carroll) def Juhee Patel (Richland) 7-5, 6-0
Emily Tompkins (Tyrone) def Aaren Sellers (Huntingdon) 6-1, 6-0

Round of 16
Song Lu (Bishop McCort) def Wolfhope 6-1, 6-3
Becky Stern (Central) def Sarah Shanoudy (Bishop Guilfoyle) 6-4, 6-2
Hannah Lushko (Richland) def Isabella Cacicia (Johnstown) 6-0, 6-2
Hannah Gleason (Westmont) def Keturah Weaver (Tyrone) 6-0, 6-0
Halee Karashin (Bishop McCort) def Heather Park (Central) 6-2, 6-2
Clare Svirsko (Johnstown) def Jensen 6-3, 7-6
Rachel Blanchetti (Forest Hills) def Allie Bearer (Bishop Guilfoyle) 6-3, 6-4
Brittany Carney (Westmont) def Tompkins 6-3, 6-0

Quarterfinals
Lu def Stern 6-2, 6-3
Gleason def Lushko 6-2, 7-5
Svrisko def Karashin 6-2, 6-2
Carney def Blanchetti 6-3, 6-0

Semifinals
Lu def Gleason 6-2, 6-1
Carney def Svirsko 6-1, 6-1

Finals Saturday at 10AM at Leopold Rec Center
#1 seed Song Lu (Bishop Mccort) vs #2 seed Brittany Carney (Westmont)

 

 

District 6 pairings for 2011

 


 

 

Back to Main Page