District 6 Girls' PIAA Basketball Championship Brackets

/

                     
              A GIRLS  
               
              6 Teams Qualify  
              3 Teams Advance  
                     
    1 Bishop Carroll          
                     
                     
                 
      Saturday              
      2/23/2019              
      Bishop Carroll   G103          
      1:00     0    
                     
4 Saltsburg                
Monday                    
2/18/2019                    
Saltsburg   G101 Blacklick Valley  64-61          
7:00                
                     
5 Blacklick Valley     Wednesday        
          2/27/2019        
          Mount Aloysius   G105 0  
          6:00     0  
               
                     
                     
    2 St. Joseph's Academy          
                     
                     
                 
      Saturday              
      2/23/2019              
      St. Joseph's   G104 0    
      6:00              
                     
3 Purchase Line                
Monday                    
2/18/2019                    
Purchase Line   G102 Purchase Line 54-36      
7:00           Consolation for 3rd    
        LG B103 0    
6 Williamsburg            
            Tuesday        
            2/26/19        
            TBD   G106 0  
            0:00     0  
                     
        LG B104 0    
                     
                     

/

                         
              2A Girls  
                   
                  9 Teams Qualify  
                  4 Teams Advance  
                         
                     
    1 Penns Manor              
      Thursday                  
      2/21/2019              
8 Moshannon Valley Penns Manor     Penns Manor 67-29        
Monday     7:00   G202              
2/18/2019                        
Mo Valley   G201 Homer Center  49-48              
7:00           Monday            
            2/25/2019            
9 Homer Center       Central Cambria   G206        
            6:00     0  
                     
    4 Bellwood Antis              
      Thursday                  
  2/21/2019                  
      Bellwood Antis   G203 Bellwood Antis 78-76 OT        
      7:00                  
                         
    5 Bishop McCort              
                Thursday      
            2/28/2019      
            Mount Aloysius   G208 0
                6:00     0
                       
    2 Blairsville              
      Thursday                  
  2/21/2019              
  Blairsville   G204 Blairsville 55-49        
      7:00                  
                         
    7 Bishop Guilfoyle              
            Monday            
            2/25/2019            
        H'Burg Sr High   G207 0  
            6:00        
                     
    3 Juniata Valley          
      Thursday                  
      2/21/2019              
  Juniata Valley   G205 Juniata Valley 60-35    
      7:00           Consolation for 3rd & 4th  
              LG G206 0  
    6 Claysburg Kimmel          
                  Wednesday      
                  2/27/19   G209 0
              TBD     0
                  0:00      
                         
              LG G207 0  
                         
                         

/

                           
              3A Girls    
                     
                  10 Teams Qualify    
                  4 Teams Advance    
                       
    1 Penns Valley                
      Friday                    
      2/22/2019                
8 Central Martinsburg Penns Valley   G303 Penns Valley  45-27          
Tuesday     7:00                    
2/19/2019                          
Central Mart.   G301 Central Martinsburg 37-24                
7:00           Tuesday              
            2/26/2019              
9 Philipsburg Osceola       0   G307 0    
            0:00              
                       
    4 Central Cambria                
      Friday                    
  2/22/2019                    
      Central Camb.   G304 Central Cambria  54-38          
      7:00                    
                           
    5 Cambria Heights                
                Friday        
            3/1/2019        
            Mt. Aloysius   G309 0  
    2 Tyrone     6:00     0  
      Saturday                  
      2/23/2019                    
7 United Tyrone   G305                
Monday     6:00     0          
2/18/2019                      
United   G302 United  46-42                
7:00                          
            Tuesday              
10 Westmont Hilltop       2/26/2019              
            0   G308 0    
            0:00              
                       
    3 Penn Cambria            
      Friday                    
      2/22/2019                
  Penn Cambria   G306 Penn Cambria  75-44 Consolation for 3rd & 4th    
      7:00       LG G307 0    
                  Thursday        
      Marion Center       2/28/2019        
                  0   G310 0  
                  0:00     0  
                       
        LG G308 0    
                       
                         

/

           
      4A Girls    
         
      4 Teams Qualify    
1 Forest Hills 2 Teams Advances    
               
               
               
Thursday              
2/21/2019     Forest Hills 44-22    
Forest Hills   G401          
6:00              
               
               
               
               
4 Bedford          
    Saturday        
    2/23/2019        
    Hollidaysburg   G403 0  
    High School     0  
    1:00        
               
2 Huntingdon          
               
               
               
Thursday              
2/21/2019              
Huntingdon   G402 Huntingdon 76-50    
6:00              
               
               
               
               
3 Juniata          
           
           

/

               
              5A Girls
             
              5 Teams Qualify
          2 Teams Advance
                   
    1 Hollidaysburg        
                   
                   
               
      Friday            
      2/22/2019            
      Hollidaysburg   G502        
      7:00     Hollidaysburg  49-19  
                   
4 Dubois              
Monday                  
2/18/2019                  
Dubois   G501 Dubois   45-40        
7:00              
                   
5 Bellefonte     Monday      
          2/25/2019      
          Penn State   G504 0
          Altoona     0
      6:00      
                   
                   
    2 Obama Academy        
                   
                   
               
      Thursday            
      2/21/2019            
      Obama   G503 Obama Acaemy  45-38  
      7:00            
                   
               
                   
                   
    3 Portage    
               

/

               
        6A Girls      
             
        3 Teams Qualify      
        2 Teams Advance      
        6-2 Plays D8/D10 Winner      
                   
      1 State College      
        Thursday          
        02/21/19          
2 Altoona Hollidaysburg   G602 Altoona 6-1 to Interdistricts
        6:00     50-38    
  BYE     Ted Beam          
                 
    G601 Altoona      
                 
                   
3 0            
                   
                   
                   
                   
10-1 0            
  0     Consolation Game      
  1/0/1900                
  0   G603 0      
  0:00     0          
        01/00/00       10-1, 8-1, or 6-2
8-1 0 0   G604 0 to Interdistricts
        0:00     0    
                   
    LG  G602 State College