Tennis   (Phil Riccio)

2019 District 6 Championships

reported by Eric Hovan

 

 

District 6 AAA Doubles Championships held at Penn State-Altoona and the Gorilla House Gym on Wednesday May 1st

 

Round of 16

Oberlin/Giles (Dubois) def Adroja/Williams (Central Mountain) 7-5, 4-6, 10-5

Ferris/Irwin (Hollidaysburg) def Nichols/Wert (Mifflin County) 6-1, 6-0

L Knarr/N Knarr (Dubois) def Ream/Bennett (Mifflin County) 0-6, 7-5, 10-7

Xu/Patel (State College) def Talbot/Walker (Central Mountain) 6-0, 6-3

 

Quarterfinals

#1 seed Lloyd/Cagle (State College) def Oberlin/Giles 6-0, 6-0

#4 seed N Schimminger/M Schimminger (Altoona) def Ferris/Irwin 0-6, 6-3, 6-3

#3 seed Johnson/Rose (Hollidaysburg) def L Knarr/N Knarr 6-0, 6-1

#2 Seed Brandt/Rispoli (Altoona) def Xu/Patel 6-1, 6-4

 

Semi-finals

Lloyd/Cagle def N Schimminger/M Schimminger 6-0, 6-2

Brandt/Rispoli def Johnson/Rose 6-2, 6-4

AAA Championship Thursday at noon at Penn State Altoona

#1 seed Owen Lloyd/Drew Cagle (State College) vs #2 seed Jonah Brandt/Casey Rispoli (Altoona)

AA Championship Thursday at noon at Penn State Altoona

#3 seed Vignesh Elangovan/Tim Bodenschatz (Richland) vs #4 seed Zach Hemond/Max Lauver (Juniata)

 

 

District 6 AA Doubles championships held on Tuesday at Penn State Altoona and the Gorilla House Gym.

 

Round of 16
#1 seed Zitnay/Assad (Westmont) Bye
Coyle/Johnson (Bishop McCort) def Orr/Lewis (Tyrone) 6-2, 7-5
#4 seed Hemond/Lauver (Juniata) def Swope/Baker (Central Cambria) 6-3, 6-1
Patrick/Mantini (Richland) def Fiore/Wang (Bishop Guilfoyle) 6-1, 6-0
Hunt/Tsikalas (Central Cambria) def Long/Claycomb (Westmont) 6-4, 6-1
#3 seed Elanovan/Bodenschatz (Richland) def Knect/Yost (Bishop McCort) 6-1, 6-1
Hazard/Mianulli (Juniata) def Irvin/Brooks (Tyrone) 6-4, 6-2
#2 seed Perow/Pelky (Huntingdon) def Stienbugl/Consiglio (Bishop Guilfoyle) 6-0, 6-0


Quarterfinals
Zitnay/Assad def Coyle/Johnson 6-0, 6-4
Hemond/Lauver def Patrick/Mantini 6-0, 6-1
Elangovan/Bodenschatz def Hunt/Tskialas 6-1, 6-1
Perow/Pelky def Hazard/Mianulli 7-5, 3-6, 6-2
Semi-finals
Hemond/Lauver def Zitnay/Assad 6-1, 3-6, 6-3
Elangovan/Bodenschatz def Perow/Pelky 6-7, 7-6, 6-4
Championship at noon Penn State-Altoona
#3 seed Vignesh Elangovan/Tim Bodenschatz (Richland) vs #4 seed Zach Hemond/Max Lauver (Juniata)
 

 

District 6 AAA Singles Tournament held Wednesday (4/24/19) at Penn State Altoona

Round of 16

Gavyn Walker (Central Mountain) def Collin Bennett (Mifflin County) 6-2, 6-2
Jimmy Oberlin (Dubois) def Casey Rispoli (Altoona) 7-5, 0-6, 6-2
Morgan Talbot (Central Mountain) def Corey Giles (Dubois) 2-6, 6-4, 6-4
Anthony Martinelli (Hollidaysburg) def Gavin Ream (Mifflin County) 6-2, 6-2
Quarterfinals
#1 seed Rami Alkhafaji (Hollidaysburg) def Walker 6-1, 6-0
#4 seed Drew Cagle (State College) def Oberlin 6-1, 6-0
#3 seed Jonah Brandt (Altoona) def Talbot 6-0, 6-2
#2 seed Owen Lloyd (State College) def Martinelli 6-0, 6-0


Semifinals
Alkhafaji def Cagle 6-2, 6-2
Lloyd def Brandt 6-0, 6-2
AAA Finals Thursday at noon at Penn State Altoona
#1 seed Rami Alkhafaji (Hollidaysburg) vs #2 seed Owen Lloyd (State College)
AA Finals Thursday at noon at Penn State Altoona
#1 seed Ryne Talko (Bishop Guilfoyle) vs #2 seed Bruce Perow (Huntingdon)
 

 

 

 

The following are the results from the District 6 AA Boys Tennis Singles Championships

held at Penn State-Altoona and the Gorilla House Gym. (reported by Eric Hovan)

 

Round of 16

#1 seed Ryan Talko (Bishop Guilfoyle) vs Bye

Max Lauver (Juniata) def David Assad (Westmont) 6-4, 6-1

Dalton Baker (Central Cambria) def Noah Irvin (Tyrone) 4-6, 6-0, 6-2

Taran Pelky (Huntingdon) def Nick Patrick (Richland) 6-2, 7-5

Zach Hemond (Juniata) def Tim Bodenschatz (Richland) 6-4, 6-0

#3 seed Miles Zitnay (Westmont) def Alex Brisko (Bishop McCort) 6-0, 6-0

Caden Brooks (Tyrone) def Sam Swope (Central Cambria) 6-2, 6-3

#2 seed Bruce Perow (Huntingdon) def Connor Coyle (Bishop McCort) 6-1, 6-3

 

Quarterfinals

Talko def Lauver 6-2 ,6-0

Baker def Pelky 6-2, 6-7, 6-2

Zitnay def Hemond 6-4, 7-5

Perow def Brooks 6-2, 6-3

Semifinals

Talko def Baker 6-0, 6-1

Perow def Zitnay 6-1, 3-6, 6-3


 

 

Information

Class AA    Class AAA      Ladder-Up Form

 

Mountain League Website


 

 

Back to Main Page

..